Kliniker

Blekinge län

Specialisttandvården Pedodonti

Blekingesjukhuset
Byggnad 13, plan 8
371 85 KARLSKRONA

Tel: 0455-731086
Fax: 0455-736476

Carina Norberg
carina.norberg@ltblekinge.se

 

Dalarnas län

STP Pedodonti

Manhemsvägen 28
791 31 FALUN

Tel: 023-490 450
Fax: 023-490 490

Anne Hultgren Talvilahti
anne.talvilahti@ltdalarna.se
 

Gotlands län

Specialistkliniken för Barntandvård

Brömsebrovägen 8,
Box 1254
621 23 VISBY 0498-26 87 92
0498-26 88 11

Vakant

 

Gävleborgs län

Specialisttandvården Slottstorget

Tandregl & Barntandvård
Slottstorget 4, 4tr
Box 57
801 02 GÄVLE

Tel: 026-155650
Fax: 026-141449

Kristina Palm
kristina.palm@regiongavleborg.se

 

Hallands län

Avd för pedodonti

Länssjukhuset
301 85 HALMSTAD

Tel: 035-134020
Fax: 035-134020

Kristina Engström
kristina.engstrom@lthalland.se

 

Jönköpings län

Avd för Pedodonti

Odontologiska institutionen
Box 1030
551 11 JÖNKÖPING

Tel: 036-32 55 20
Fax: 036-32 46 12

Rune Lindsten
rune.lindsten@rjl.se

 

Kalmar län

Specialist- och sjukhustandvården

Avd för pedodonti
Länssjukhuset hus 2
391 85 Kalmar

Tel: 0480-813 50
Fax: 0480-44 89 88

Lena Olson
lena.olson@ltkalmar.se

 

 

Norrbottens län

Specialistkliniken för pedodonti

Box 922
971 28 LULEÅ

Tel: 0920-717 43
Fax: 0920-717 45

Åsa Hasselblad Larsson
asa.hasselblad-larsson@nll.se

 

Region Skåne

Specialistkliniken för Pedodonti

Axel Kleimers väg 2
291 33 KRISTIANSTAD

Tel: 044-3093655
Fax: 044-100787

Sanja Coric
sanja.coric@skane.se

Specialistkliniken för pedodonti

S:t Laurentiegatan 10
222 21 LUND

Tel: 046-2759220
Fax: 046-2759222

Elisabeth Lager
elisabeth.lager@skane.se

Avd för pedodonti Tandvårdshögskolan

205 06 MALMÖ

Tel: 040-6658476
Fax: 040-6658584

Karin Ridell
karin.ridell@mah.se

Specialistkliniken för Pedodonti

Bangatan 18
214 26 MALMÖ

Tel: 040-6230660
Fax: 040-623484

Margareta Borgström
margareta.borgstrom@skane.se

Specialistkliniken för Pedodonti

Gasverksgatan 17,
25225 Helsingborg

Tel: 042-406 71 90
Fax: 042-406 71 94

Gunilla Magnusson
gunilla.l.magnusson@skane.se

 

Privat Skåne:

Pedodonti / Barn- och ungdomstandvård

SMILE MALMÖ CITY

FÖRENINGSGATAN 4O| 211 52 MALMÖ
TELEFON: 040-24 00 24

helen.carlsson@smile.se
danijela.toft@smile.se

 

Stockholms län

Avd för pedodonti Eastmaninstitutet

Dalagatan 11
113 24 STOCKHOLM

Tel: 08-12316538

Margaret Grindefjord
margaret.grindefjord@ftv.sll.se

Avd för pedodonti Odontologiska klinikerna

Karolinska Institutet
Box 4064
141 04 HUDDINGE

Tel: 08-52488039
Fax: 08-7467186

Göran Dahllöf
goran.dahllof@ki.se

Specialistkliniken, Handen

Avd för spec. barntandvård
Handenterminalen 3
136 40 HANINGE

Tel: 08-12316496

Margaret Grindefjord
margaret.grindefjord@ftv.sll.se

Folktandvården Sollentuna

Avd för spec barntandvård
Tingsvägen 17
191 61 SOLLENTUNA

Tel: 08-12315945

Margaret Grindefjord
margaret.grindefjord@ftv.sll.se

Folktandvården Södertälje

Avd för spec barntandvård
Lovisingatan 3
151 36 SÖDERTÄLJE

Tel: 08-12315800

Margaret Grindefjord
margaret.grindefjord@ftv.sll.se

Privat Stockholm:

Tandlaget Trollbäcken

Kumla allé 12
13553 Tyresö

Tel: 08-712 12 30
Majid Mirabdolbaghi

majid.mira@ptj.se

 

Södermanlands län

Specialisttandvården Barn och ungdom

Kullbergska sjukhuset
Box 110
641 22 KATRINEHOLM

Tel: 0150-564 20
Fax: 0150-591 73

Margareta Fridström
stv.ksk@ftv.dll.se

Specialisttandvården Åsidan

Barn- och ungdomstandvården
Nyköpings lasarett
Visornas väg 1
611 85 Nyköping

Tel: 0155-245427
Fax: 0155-245665

Ewa Bergman
ewa.bergman@dll.se

STP Pedodonti

Mälarsjukhuset
631 88 Eskilstuna

Tel: 016-104630
Fax: 016-104640

Margareta Fridström
margareta.fridstrom@dll.se

 

Uppsala län

Barntandvårdskliniken

Vretgränd 9 A
753 22 UPPSALA

Tel: 018-611 64 30
Fax: 018-69 43 54

Roxana Sarmadi
roxana.sarmadi@lul.se

 

Västra Götalandsregionen

Pedodontikliniken

Södra Älvsborgs Sjukhus
501 82 BORÅS

Tel: 033-6162680
Fax: 033-6163252

Catharina Jacobsson
catharina.jacobsson@vgregion.se

Spec kliniken för Pedodonti

Odontologen
Medicinaregatan 12
413 90 GÖTEBORG

Tel: 010-4417850

Annika Julihn
annika.julihn@vgregion.se

Brevadress:

Folktandvården Västra Götaland
Specialistkliniken för pedodonti
Box 7163
402 33 Göteborg

Avd för Pedodonti

Institutionen för pedodonti
Sahlgrenska akademin, Göteborgs universitet
Medicinaregatan 12
413 90 GÖTEBORG

Tel: 031-7863144

Agneta Robertson
agneta.robertson@odontologi.gu.se

Oral Medicin-Pedodonti

SU/Östra sjukhuset
Smörslottsgatan 1
461 85 GÖTEBORG

Tel: 031-3436742
Fax: 031-21 33 56

Annika Julihn
annika.julihn@vgregion.se

Mun-H-Center

Odontologen Göteborg
Medicinaregatan 12 A
413 90 Göteborg

Tel: 031-750 9200
Fax: 031-750 9201

Marianne Lillehagen
Övertandläkare Mun-H -Center
010-4417980
Marianne.Lillehagen@vgregion.se

 

FOLKTANDVÅRDEN VÄSTRA GÖTALAND

Specialistkliniken Pedodonti

SU/Mölndal
431 80 MÖLNDAL

Tel: 010-4417110
Fax: 031-276316

Tobias Fagrell
tobias.fagrell@vgregion.se

Specialistkliniken för barn- och ungdomstandvård

Kärnsjukhuset
541 85 SKÖVDE

Tel: 0500-43 2900
Fax: 0500-43 2913

Anita Alm
anita.alm@vgregion.se

Pedodonti Specialistcentrum

Uddevalla sjukhus
451 80 UDDEVALLA

Tel: 0522-654550
Fax: 0522-654535

Gun-Britt Crona-Larsson
gun-britt.crona-larsson@vgregion.se

 

Värmlands län

Kliniken för pedodonti

Hagagatan 4-8
652 20 KARLSTAD

Tel: 054-61 94 90
Fax: 054-18 49 63

Britta Sillèn
britta.sillen@liv.se

 

Västerbottens län

Avd för pedodonti

Tandläkarhögskolan
901 85 UMEÅ

Tel: 090-785 62 00
Fax: 090-77 03 30

Eva Borssén
Eva.Borssen@vll.se

 

Västmanlandslän

Folktandvården Specialistcentrum

Specialisttandvårdskliniken Barn och Ungdom
Västmanlands sjukhus Västerås
Ingång 27, plan 3
721 89 Västerås

Tel: 021-17 50 10

Charlotta Jensen
charlotta.jensen@ltv.se

 

Örebro län

Centrum för Specialisttandvård/ Odont utbildningsenheten

Pedodonti
Box 1126
701 11 ÖREBRO

Tel: 019-602 4037
Fax: 019-602 4055

Annika Gustafsson
annika.gustafsson@orebroll.se

 

Östergötlands län

Centrum för Ortodonti/ Pedodonti

Magasinsgatan 2
Box 650
601 15 NORRKÖPING

Tel: 011-22 29 10
Fax: 011-22 49 58

Lotta Ranggård
Lotta.Ranggard@regionostergotland.se

Centrum för Ortodonti/ Pedodonti

Torkelbergsgatan 11
58185 LINKÖPING

Tel: 013-22 88 30
Fax: 013-22 88 36

Lotta Ranggård
Lotta.Ranggard@regionostergotland.se

Centrum för Ortodonti/ Pedodonti

Kyrkogatan 6
591 35 MOTALA

Tel: 0141-788 80
Fax: 0141-788 81

Lotta Ranggård
Lotta.Ranggard@regionostergotland.se

 

Kronobergs län

Pedodonti

Klostergatan 16 B
352 31 Växjö

Tel: 0470-588940

Maria Reventlid
maria.reventlid@ltkronoberg.se